Cumartesi, Aralık 30, 2006

Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime

Bayram sevinçtir herkes için ama uzaklardaysanız, bayram havası yoktur oralarda, çünkü bilmezler sizin bayramları el öpüp, harçlık aldığınız çocukluk günlerini.
Bayramlıklarla çekilmiş resimler geçer gözünüzün önünden, işte bu günler hatırlatır size onları bir bir.
Gelen konuklarla edilen sohbetleri ararsınız, gülümseyen yüzleri, güzel arkadaşları özlersiniz.
Bayram atmosferini yasamadığınıza hayıflanırsınız.
Bayram sevinç değildir artık. Bayram hüzündür, hasretliktir.
Hepinizin bayramı mübarek olsun. Sevgiyle kalın ve yüzünüzden bayramlık gülümsemeniz hiç eksik olmasın!

Yeni yıl ve yılbaşı

Yeni yıl en az bir önceki yıllar kadar eskiyecek olan, yeni umutlar vaad eden, yeni hedefler belirlenen, kimi zaman eski hedeflere ulaşmanın mutluluğunu tattıran, kimi zaman da hadi yeniden bir umutla dedirten bir baslangıçtır.
Yılbaşı ise, her sene insanların gözünde büyüttüğü, anlamsızca aman Allahım bugün yılbaşı kesin bişeyler yapmalıyım psikolojisine kapıldıkları enterasan bi gündür işte. Hiç bir reel anlamı yoktur aslında. Sevdiklerimizi hatırlatan, aratan, illa da bir dilek tutturtan, bir gün bile olsa bütün dertleri unutturan bir gündür.
Herşeye rağmen yeni yıl yeni olduğu için, umut dolu olduğu, bilinmez olduğu için güzeldir.
Her neyse; sizlere çok güzel, mutlu ve sağlıklı bir yeni yıl diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun efendim.

Perşembe, Aralık 28, 2006

Bisim ufaklığın doğum günüsü bugün!!!

Canım Kardeşim;

Yeni seneyle birlikte gelen yeni yaşında sana uzun, hayırlı ve mutlu bir yıl da diliyorum. Herşey gönlünce olur bu yıl İnşallah. P'cim seni çok ama pek çok seviyorum, iyiki varsın dünyamda.

Çarşamba, Aralık 20, 2006

Faideli bir link

Science Direct 31 Aralık 2006 tarihine kadar Full-text makale indirimini serbest bırakmış, kolayca istediğiniz literatüre ulaşabilirsiniz, acele edin! Paylaşmak istedim.

To celebrate New Scientist's 50th Anniversary, we offered free access to New Scientist and are now writing to inform you that this trial finishes on December 31, 2006.

İlgilenen arkadaşlara duyurulur. Kolay gelsin.

Pazartesi, Aralık 04, 2006

Bak çok sinirlendim şimdi


Bana bak! Beni bırakıp nereye gidiyosun bakiim. Öyle yağma yok gidemezsin efendim.

Cuma, Aralık 01, 2006

Yorumsuz...


SEN YOKSUN


sen yoksun
deniz yok
yıldızlar arkadaşım
ya bu gece harika bir şeyler olsun
yahut bir bomba gibi
infilak edecek başım

ağzımda eski mısralar uzanıp kalmışım
istanbul minareler odamda gibi
gökyüzü temiz ve parlak
işte kolkola girmiş en mesut günlerimiz
muhalif bir rüzgar karşı sahilden

fosforlu ışıklarıyla gökyüzü bir deniz
havada kanat sesleri
ve çılgın kokular

deniz yok
yıldızlar uzaklaşıyor
ben yine yalnız kalıyorum
istanbul minareler kaybolmuş
sen yoksun

Atilla İlhan

Anlamlı Ziyaret

Bugün trafikte binlerce insanın perişan olmasına sebep olacak olan gergin olaydan bahsetmek istiyorum biraz. Şimdiden herkeslere sabır diliyorum, iyi ki İstanbul’da yaşamıyorum. Büyük ihtimal ziyaret bittiğinde bu gerginlik unutulacak ve papa İstanbul’a hayran kaldı felan gibi haberler duyacağız.

Papa 16.Benedict’in İslam’a yönelik dünya genelinde yankı bulan sözlerinin ardından Müslüman bir ülkeye yapacağı ilk ziyaretin amacı güya efendim dinler arası diyaloga bir şans sunmakmış. Sunmasın efendim, şu ana kadar hangi din faydasını görmüş ki bu türden ziyaretlerin. Bosna’da neredeydiniz, dünya savaşlarında neredeydiniz ki buraya da gelince anlamlı bir iş yapacaksınız.

Papanın nerde, ne zaman, ne yapacağı ve de ne söyleyeceği belli olmadığı için tek parça gelip, tek parça dönmesini dilediğimiz ziyaretinde, bu ülkede papa suikastından sabıkalı ve de tecrübeli yeni bir Ağca bulmanın sıkıntısını çekmeyiz herhalde. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, eğer papanın kendisi çok öldürülmek istiyorsa, bunun bir yolu kolayca bulunur yani. Hoş böyle bir şeyin altından nasıl kalkarız onu da bilemiyorum ama. Bize hiçbir yararı olmayıp ta yalnızca zararı dokunabilecek bu ziyarette, Diyanet İşleri Başkanı’nın basın toplantısında papaya giydirdiğini, papanın da dersini almış gibi göründüğünü, papanın Almanya’daki sözlerinin rövanşını aldığını ve üstelikte Başkan’ın işlemeli kıyafetiyle de papayı oldukça ezdiğini fark etmedik değil yani.

Birde ayrıca merak ettiğim bir konu varki, kamusal alandaki dini simgelerin kabul edilmediği ülkemizde, acaba papanın kendisi baştan aşağı bir dini simge değil miydi?